Австрія остаточно відмовилася будувати новий трубопровід для імпорту російської нафти

Австрія відмовляється від продовження

Австрійський нафтогазовий концерн OMV та словацька компанія Transpetrol припинили роботу над проєктом трубопроводу, який мав стати продовженням нафтопроводу "Дружба" і транспортувати російську нафту через Словаччину на нафтопереробний завод Швехат поблизу Відня.

Про це повідомляє австрійський суспільний телерадіомовник ORF, передає Укрінформ.

"Майже 20 років компанія OMV разом зі словацькою компанією Transpetrol намагалася з’єднати трубопровід зі Швехату через Словаччину безпосередньо з російською мережею. Тепер проєкт остаточно зупинено", – йдеться у повідомленні.

Вся нафта, яка транспортується до Австрії, наразі потрапляє на нафтопереробний завод Швехат (у федеральній землі Нижня Австрія поблизу Відня) компанії OMV. Вона надходить туди трубопроводом Адрія-Відень, який з’єднує Трансальпійський трубопровід на італійсько-австрійському кордоні з нафтопереробним заводом у Швехаті.

Створення нового маршруту безпосередньо через Словаччину OMV ініціювала у 2003 році. Він передбачав будівництво всього 62 кілометрів трубопроводу між Швехатом і Братиславою для приєднання австрійського НПЗ безпосередньо до нафтопроводу "Дружба". Маршрут через Чорне італійський Трієст був набагато довшим і, відповідно, дорожчим.

"Між тим, спільна операційна компанія Bratislava-Schwechat Pipeline GmbH наразі припинила існування. Наприкінці (2023 – ред.) року проєкт остаточно зупинили. Як зазначає OMV, рішення не реалізовувати проєкт ухвалене ще в березні 2022 року. У відповідь на запит компанія повідомила про "рішення, ухвалене спільно з Transpetrol", – йдеться у матеріалі.

Після багаторічних спроб отримати всі необхідні дозволи від Словацької Республіки, подальші інвестиції в цей проєкт було названо недоцільними. Раніше реалізацію проєкту також відкладали через "енергетичний перехід" та відсутність потреби в ще одному нафтопроводі.

Читайте також: Австрія планує розірвати контракт на імпорт газу з РФ

"Але за 20 років також змінилася політична ситуація. Агресивна війна Росії проти України, яка розпочалася в лютому 2022 року, змусила Австрію поставити під сумнів свою залежність від російського газу та нафти. OMV не прокоментувала це у відповіді на запит", – зазначає видання.

У Міністерстві захисту клімату Австрії зазначили, що потреби в трубопроводі більше немає. Планувалося, що ним буде транспортуватися російська нафта з нафтопроводу "Дружба" на завод у Швехаті. Однак з лютого 2023 року Австрія більше не імпортує нафту з Росії. Це ще одна причина, чому OMV не повинна продовжувати реалізацію проєкту.

Як повідомлялося, з 5 грудня 2022 року діє часткове ембарго на імпорт російської нафти до ЄС. Але воно не стосується постачань нафтопроводом "Дружба".

Німеччина та Польща припинили отримувати російську нафту "Дружбою" у 2023 році, але південною гілкою трубопроводу російську нафти досі імпортують Угорщина, Чехія та Словаччина.

Автор: Михайло Орлюк