вівторок21 січня 2025
obkom.org.ua

Більше зброї, менше посередників. Агентство оборонних закупівель у 2024 році – у цифрах - Марина Безрукова.

Директор державного підприємства Міністерства оборони України "Агентство оборонних закупівель" поділилася результатами роботи за 2024 рік.
Больше оружия, меньше посредников: цифры оборонных закупок 2024 года от Марины Безруковой.

1 січня 2024 року Агентство оборонних закупівель стало єдиною організацією у структурі Міністерства оборони, що закуповує озброєння та військову техніку для ЗСУ. Це дало старт реформі оборонних закупівель, оскільки система потребувала кардинальних змін через свою неефективність і надмірну бюрократизацію.

Агентство одразу зіткнулося з колосальними викликами, адже потрібно було одночасно і кардинально змінювати систему, і без зволікань забезпечувати нагальні потреби військових, а також боротися за саме існування інституту через численні спроби зупинити або зашкодити його діяльності.

Зменшення ролі посередників та прямі контракти

АОЗ у 2024 році вдалося суттєво знизити або, принаймні, утримати середні ціни на боєприпаси критичної номенклатури, навіть незважаючи на стійку тенденцію до зростання цін через глобальний дефіцит вибухових речовин та високий попит на боєприпаси.

Наприклад, у порівнянні з 2023 роком середня ціна в контрактах, укладених Агентством у 2024 році, знизилася на снаряди 155-мм калібру – на 15%; 152-мм – на 23%, 125-мм – на 16%. Це дозволило заощадити мільярди гривень, спрямованих на закупівлю додаткового озброєння для ЗСУ.

Ключовим фактором, що дозволив Агентству оборонних закупівель вирівняти і навіть знизити ціну на ринку озброєння та військової техніки (ВТ) – це зменшення частки посередників. Якщо за перехідними контрактами Агентства, укладеними в 2023 році, частка спецімпортерів у сумі контрактів становила 82%, то в 2024 році – 12%.

Більша частина суми контрактів у поточному році припадає на українське виробництво озброєння. Також суттєво зросла частка прямого імпорту Агентства, зокрема прямих контрактів з виробниками.

АОЗ вже уклала 50 контрактів з світовими виробниками озброєння з 13 країн світу. Це прямі угоди з болгарськими виробниками, хоча ще нещодавно це здавалося неможливим.

Зі спецімпортерами є лише кілька можливих моделей співпраці, які публічно пропонує АОЗ. Наприклад, коли вони постачають зброю з країн, де Агентство не може працювати безпосередньо, взявши на себе всі пов'язані з цим ризики; або коли використовують власні кошти або працюють за давальницькою схемою.

Ефективність використання виділених коштів

З річного бюджету Агентства в 306,1 млрд грн на закупівлю ВВТ на 100% взято бюджетні зобов'язання під укладені контракти; 99,2% суми сплачено постачальникам. І це враховуючи, що 25% загального бюджету до АОЗ було доведено лише в жовтні.

Залишок коштів у 0,8% не є критичним і виник з технічних та незалежних від Агентства причин (через постачання товару 30 і 31 грудня поза платіжним періодом і через те, що оплата певного товару може відбутися лише після повного виконання контракту).

Останнім часом питання здатності Агентства освоїти річний бюджет викликало бурхливі дискусії. Можна припустити, що інформація про значні залишки коштів на рахунках АОЗ була використана, щоб посіяти сумніви в її здатності використати їх до кінця року і обґрунтувати передачу 23 млрд. грн. Державній прикордонній службі України. Однак сума заборгованості на кінець року не була б більшою навіть незважаючи на ці вилучені з бюджету Агентства кошти. Адже потреба в авансуванні на наступний рік уже укладених АОЗ контрактів значно перевищувала цю суму. Поки контракти, які могли бути проавансовані в 2024 році, будуть проавансовані в 2025 році. Але через дефіцит коштів, викликаний цим рішенням, АОЗ необхідно надзвичайно жорстко визначати пріоритети контрактування.

Розвиток українського виробництва озброєння

2024 рік став роком, коли українська оборонна промисловість суттєво наростила свої можливості. Цей шлях дає нашій країні можливість бути самозабезпеченими в відображенні збройної агресії.

В минулому році Агентство оборонних закупівель профінансувало контракти зі 155 українськими виробниками озброєння.

Водночас масштабна помилка, що виникла з постачаннямін українського виробництва, показала, до чого може призвести шлях, коли левова частка обсягів певної номенклатури віддається за замовленням одному державному виробнику. Нещодавно Міністерство оборони затвердило наказ про передачу функції технічної інспекції на внутрішньому ринку військовим представництвам МО в АОЗ. Важно, щоб одразу після цього рішення були внесені зміни в відповідну нормативну базу, що регулює нашу роботу. В таких умовах історії про підтвердження завідомо "роздуті" можливості виробництва не будуть можливими.

В 2025 році агентство буде диверсифікувати ризики при постачанні, маючи 2-3 контракти з виробниками та надійними постачальниками на кожну критичну номенклатуру. Уся необхідна робота для цього вже виконана.

Ритмічність постачання

В 2024 році Агентство поставило озброєння Збройним Силам України більш ніж на 180 млрд грн. Не менш важливо, що за фінансові ресурси 2024 року в 1 кварталі 2025 року буде поставлено озброєння та військової техніки на близько 46 млрд грн. Це забезпечить безперервні поставки для ЗСУ на початку нового бюджетного року.

Міжнародне співробітництво

Ми приділили велику увагу налагодженню прямого зв’язку з закупівельними агентствами країн НАТО. Ми вже підписали меморандуми про співпрацю з агентствами з п’яти країн, а саме данським (DALO), естонським (ECDI), норвезьким (NDMA), турецьким (SSB) та італійським (ADI).

Для нас це, перш за все, можливість обмінюватися інформацією про побудову закупівельних процесів та ринку озброєння. Використавши їхній досвід та адаптувавши його до наших реалій воєнного часу, можна швидко вибудувати правильну стратегію.

Одним із важливих досягнень команди Міністерства оборони та Агентства стала успішна реалізація "данської моделі", коли інші країни закуповують зброю для ЗСУ саме у українських виробників. Так Данія профінансувала контракти з українськими виробниками ВВТ на загальну суму 535 мільйонів євро, зокрема виробництво законтрактованих Агентством дальнобійних дронів. Усе це