Нова реальність. Короткий опис.
Тиждень пішов на те, щоб скласти картину з усього трешу, який закрутився навколо нас. Нарешті зібрали. Цей текст варто було б доповнити важливими деталями, які згодом стануть відомі, але я публікую його швидше, щоб ми ознайомилися з новою реальністю. Тільки спершу налийте собі чаю, щоб вистачило сил дочитати до кінця.
Отже, старому світовому порядку прийшов кінець. Старий світовий порядок, заснований на правилах, договорах і цінностях, більше не існує. Він ніколи не був досконалим, але існував. Зараз його більше немає.
Описати причини руйнування світового порядку варто в окремій статті, тут лише коротко зазначу, що розвинені країни отримували вигоду від світового порядку, а країни, що розвиваються (розвиваються і наздоганяють або принаймні роблять вигляд) намагалися його зруйнувати, бо він їм невигідний. В якийсь момент країни, що розвиваються (передусім Китай) почали наздоганяти розвинені, і найпотужніша розвинена країна, США, вирішила, що настав час перейти від охорони старого порядку до його руйнування. Саме тому американський народ обрав Трампа, який став виразником цієї ідеї. Це не випадковість, а втілення тренду (як і все інше в світі). Раніше з одного боку били несучу конструкцію, з іншого підтримували і ремонтували; тепер конструкцію руйнують з обох сторін, процес піде значно швидше.
У цьому "новому світі без порядку" США не будуть захищати своїх європейських або азійських союзників. У цьому світі зараз немає союзів і союзників, немає взаємних зобов’язань, а старі договори можуть бути переглянуті в односторонньому порядку. Є лише великі сильні країни, які беруть те, що їм хочеться, і маленькі слабкі, що стають жертвами такої політики. Принаймні, так світ бачить нова американська адміністрація. Вони не ізоляціоністи – вони експансіоністи, і нас не повинні дивувати тепер вимоги щодо Гренландії, Канади або Панами.
Схоже, що нинішня американська адміністрація не є монолітною. Вона складається з багатьох груп з різними цінностями та інтересами, але зараз я відзначу лише дві найважливіші. Назвемо їх умовно America First та техноолігархи (було б правильніше назвати їх технофашистами, використовуючи це слово не для образи, а для позначення їхньої ідеології). America First мріє зруйнувати світовий порядок, але посилити американську державу, щоб Америка домінувала над світом. Техноолігархи мріють зруйнувати світовий порядок, включаючи американську державу, щоб над світом домінували їхні технокорпорації.
Стратегія першої групи описана в Проекті-2025 від Heritage Foundation. Стратегію техноолігархів формують Маск, Тіль, Сакс та інші представники цієї когорти. Ці дві групи мають протилежні погляди на оподаткування, спецслужби, мігрантів (техноолігархи потребують талантів з усього світу, America First проти мігрантів) та інші питання, тому рано чи пізно вони посваряться. Але поки вони єдині в прагненні якнайшвидше зруйнувати те, що було. "Весь світ насильства ми зруйнуємо, з корінням вирвемо, а потім…" – десь ми вже це чули.
Нова Америка не хоче бути глобальним поліцейським і слідкувати за порядком у світі. Вона не буде захищати демократію, не буде поширювати освіту, не буде розвивати інститути тощо – їй від вас потрібні лише ваші активи (раніше так вчиняв лише Китай). Нова Америка не вірить в союзи і домовленості, вона вірить у право сильного в мультиполярному світі. Якщо ти сильний, роби, що хочеш. Якщо слабкий, віддай "одяг, черевики і мотоцикл", як казав Терминатор. Це неоколоніалізм, або в економічному, або в силовому форматі. Нова Америка не вірить у мультилатералізм (багатосторонність), тобто їй не потрібні міжнародні інститути, тому не виключено, що в найближчий час США вийдуть з НАТО (якщо не формально, то фактично), Світової торгової організації, а може навіть ООН. Маск буде пояснювати це необхідністю уберегти від витрат американські кошти, Трамп – нездатністю інститутів (і буде правий, але замість ремонту пропонуватиме знести все під нуль), Проект-2025 – тим, що якщо США потрібно буде комусь надати допомогу, вони можуть це зробити безпосередньо, "без зайвих бюрократів".
Що нова американська політика означає для Європи? Контракт по безпеці з Європою, Pax Americana, завершився. Європа як центр сили невигідна Америці: тепер це не союзник (бо союзників немає), а альтернативний центр сили – а чим менше центрів сили, тим краще. І тут цілі Америки збігаються з цілями Росії та Китаю: роз'єднати Європу з Америкою, розбити Європейський Союз і зробити Європу слабкою, роз'єднаною і безсильною в вигляді окремих незахищених ринків і грабежу. Такого неповоротливого тюленя, якого можна обкушувати з усіх боків.
Ще не зрозуміло, як бачить американська адміністрація зони впливу в Європі: чи будуть її грабувати з обох боків, або Західна Європа буде зоною виключних інтересів Америки, а Східна Європа – Росії (як було за часів Холодної війни), що буде з посяганнями Китаю (який вже потроху скуповує Європу). Але головне, що їм потрібно розвалити Європейський Союз, роз'єднати всіх, і для цього вони відкрито підтримують євроскептиків з крайнього правого (а Росія також і крайнього лівого) кінця політичного спектра. Якщо на уламках Європи з'являться сильні індивідуальні лідери, то США будуть з ними співпрацювати. Поки що ні у Франції, ні в Німеччині, ні в Британії вони таких не бачать.
Що нова американська політика означає для Росії? Америка бачить Китай своїм найбільшим противником. І тут ми маємо те, що я називаю найбільшою геополітичною помилкою XXI століття: віру американців у можливість відірвати Росію від Китаю і розвернути її в протилежний бік проти Китаю. На нашу думку, це зробити неможливо. Але, як ми знаємо, кожна американська адміністрація спочатку прагнула "перезавантажити" відносини з Росією, помилково вважаючи її частиною західної цивілізації. Нічим хорошим всі ці "перезавантаження" не закінчилися, але це вже було пізніше.
У такій ситуації головним занепокоєнням американської адміністрації є крах росій