Державне бюро розслідувань оголосило підозру колишньому керівнику одного з Департаментів Міноборони та двом посадовим особам державного підприємства за постачання 200 неякісних кулеметів на фронт. ЗМІ стало відомо, що йдеться про Олександра Лієва, який виконував обов’язки директора Департаменту військово-технічної політики МОУ, а також про двох посадових осіб підприємства, що займається імпортом озброєння. УНН вирішив дослідити справу та зміст обвинувачень.
Офіс Генерального прокурора в повідомленні для ЗМІ зазначив, що фігурантам "повідомлено про підозру в привласненні та розтраті майна, перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 114-1 КК України). Крім цього, керівникам державного підприємства також повідомлено про підозру у службовому підробленні (ч. 2 ст. 366 КК України)".
З змісту повідомлення ОГПУ випливає, що у 2022 році Департамент Міноборони України уклав з державним підприємством договори на постачання 400 кулеметів ДШК на загальну суму 193 млн грн. Проте державне підприємство поставило лише 200 крупнокаліберних кулеметів. Усі вони були без належної маркування та низької якості.
"При використанні в бойових умовах ці кулемети виходили з ладу та могли завдати суттєвої шкоди військовослужбовцям", - йдеться в повідомленні ОГПУ.
Пізніше в Державному бюро розслідувань, яке веде слідство, уточнили, що розслідування розпочалося в 2023 році і наразі триває. Як повідомили в ГБР, частина кулеметів виявилася неспроможною вести безперервну стрільбу.
УНН, посилаючись на власні джерела, зібрав інформацію, що стоїть за цими офіційними повідомленнями.
Як нам вдалося з'ясувати, йдеться про контракт від березня 2022 року між Міноборони та (ДП "Спецтехноекспорт" (входить до структури державної компанії "Укрспецекспорт") на постачання 400 кулеметів ДШК калібром 12.7 x 108 mm та ще 26 кулеметів типу КПВТ, а також різних патронів і снарядів.
Загальна вартість озброєння, яке мало бути поставлено, перевищувала 6 млн євро, а вартість саме кулеметів становила понад 193 млн грн. Виконати замовлення через український "Спетехноекспорт" мала словацька компанія "ХХeurop s.r.o.", яка спеціалізується на постачанні різних видів військової техніки, а також на її модернізації.
Підписантом від замовника, тобто від Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ, виступив тодішній його директор Владислав Шостак.
Вже через кілька днів МОУ здійснило попередню оплату в розмірі 97% від суми контракту. Постачання мало бути здійснене в найкоротші терміни, проте, як стало відомо УНН, процес почав затягуватися. Але в травні 2022 року виконавець контракту все ж поставив 200 кулеметів ДШК 12,7 мм (виробництва словацької компанії Kolarms s.r.o., що постачає озброєння в Чехію, Румунію, Болгарію, Угорщину та інші країни. Також кулемети ДШК цього виробника стоять на озброєнні словацької армії), які були розміщені на арсеналі однієї з військових частин.
Партія озброєння не мала так званих формулярів (документ, в якому фіксується рух зброї, історія її перебування в військових підрозділах, результати перевірки бою, відомості про можливий ремонт тощо). Тому спочатку вся партія була прийнята військовою частиною в Україні на тимчасове зберігання.
Пізніше, в червні 2022 року, в "Спецтехноекспорт" частково надали документи на партію поставлених кулеметів, а по непоставленій партії (в кількості 200 штук) запропонували повернути Міноборони кошти.
У серпні і.о. керівника Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МОУ став Олександр Лієв. Вказані кулемети все ще зберігалися на складі військової частини, оскільки не мали всіх необхідних формулярів, а тому не могли бути передані нашим військовим для використання за призначенням.
Як пояснив сам Лієв у відкритому зверненні, яке він опублікував на своїй сторінці в Фейсбук, прийомом озброєння займаються військові, що розуміють специфіку, а не співробітники Департаменту військово-технічної політики.
"Вони написали, що кулемети прийняті за якістю і за них питань немає. Але є зауваження, що немає саме формулярів", - розповів Лієв.
Як нам стало відомо, комісією військової частини, де знаходилися на зберіганні кулемети, дійсно був складений акт про те, що це кулемети ДШКМ. Слід зауважити, що співрозмовник в Міністерстві оборони України в коментарі УНН, повідомив, що кулемети ДШКМ словацького виробництва допущені до експлуатації в ЗСУ.
В подальшому акт, про який йшлося вище, був підписаний, а також завізований представниками Департаменту МОУ, а вже після цього переданий на підпис Лієву.
Слід зазначити, що в функціонал керівника Департаменту не входить необхідність особистої перевірки озброєння, яке, як ми всі розуміємо, в той час, та й зараз, закуповувалося в великій кількості.
Зрештою, коли були отримані формуляри, комісія з числа військових підписала акт, а співробітники Департаменту його завізували, Лієв підписав остаточні документи про прийняття кулеметів на озброєння.
"На той час полетіли "шахеди" і була команда - терміново все, що є на складах, все, що є крупнокаліберного, треба передавати в війська. Я зв'язався з компанією "СТЭ" ("Спецтехноекспорт" - ред.) і вимагав, щоб вони без зволікань зробили ці формуляри, надали їх військовій частині. Вони це зробили, привезли формуляри, віддали військовій частині, після чого військова частина написала на мене листа, що кулемети прийняті, зауважень немає. І мої співробітники Департаменту підготували акт приймання-передачі і я цей акт підписав", - так описує цю ситуацію сам Лієв у своєму