Протягом останніх двох тижнів політика новообраного президента Дональда Трампа та його оточення стала значно більш реалістичною. Тому після інавгурації Трампа 20 січня варто очікувати більш адекватної позиції щодо війни. Адже закінчити її за 24 години можливо лише одним шляхом - капітуляцією Києва. Тому добре, що адміністрація Трампа більше не згадує про це. Таку думку висловив журналісту УНН експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.
Він зазначив, що вже не чути заяв про переговори за 24 години з Путіним, Зеленським.
"Ми вже бачимо те, про що говорив (спецпредставник обраного Дональда Трампа в Україні Кіт - ред.) Келлог. Він говорив, що за 100 днів він сам очікує досягти певних результатів. Тобто він не казав, що за 100 днів він проведе переговори, або що за 100 днів поставлена задача це зробити. Він говорив, що за 100 днів можливо буде говорити про якісь попередні результати. Те ж саме стосується Трампа. Він не казав, що за півроку він зможе все закінчити. Він говорив, що за півроку можна розраховувати на якесь початок переговорів у цьому контексті", - пояснив Краєв.
На думку експерта, після інавгурації Трампа сьогодні, 20 січня, варто очікувати більш реалістичної та адекватної позиції.
Також він прокоментував ситуацію з наданням військової допомоги від США.
"Якщо ми говоримо про постачання озброєння, то тут також ситуація трохи краща, і краще вона в тому контексті, що буквально півтора тижня тому Трамп чітко сказав, що зброя в Україну повинна продовжувати надходити, тому що якщо ця зброя не буде надходити, то переговорів не вийде. Тобто це реалістична позиція. Тому що, якщо не буде зброї, то росія не піде на переговори", - заявив Краєв.
Експерт підкреслив, що для України це також хороший сигнал, що Трамп розуміє, що свою частину роботи Київ виконає.
Крім того, Краєв прокоментував, чи існує ризик того, що Трамп скасує дозвіл бити вглиб рф.
"Цей ризик мінімальний, тому що його оточення, його радники вже заявили про те, що скасовувати це дозволення не потрібно. Майк Волтц (якого Трамп хоче призначити радником з нацбезпеки - ред.) під час свого останнього інтерв'ю, де він заявив про зниження мобілізаційного віку, сказав про те, що дозвіл не те, що не потрібно скасовувати, а його потрібно розширити і дати Україні нові засоби. Не лише ATACMS, Україні, мовляв, потрібно дати ще й Tomahawk та американські супутники для наведення. Тобто мені здається, що в цьому плані адміністрація (Трампа - ред.) стала трохи більш реалістичною", - розповів Краєв.
Засновник Інституту Американістики Владислав Фарапонов, коментуючи для УНН очікування після інавгурації Трампа, заявив, що Республіканська адміністрація більш практична і прагматична у своїх діях, риториці.
За його словами, зовнішня політика США, зокрема щодо України, тепер протягом принаймні двох років до проміжних виборів у 2026 році фактично повністю визначатиметься Республіканською партією, республіканцями.
"Тобто тепер у республіканців не буде можливості сказати, що їм заважають демократи, або що вони не можуть прийняти щось через демократів. Тепер у них всі карти в руках", - розповів Фарапонов.
Фарапонов також зазначив, що в цілому всі рішення на рівні виконавчої влади, які приймала адміністрація Джо Байдена, потенційно адміністрація Трампа може скасувати, але це не стосується безповоротної допомоги.
Кандидат Трампа на посаду міністра фінансів Скотт Бессент заявив, що адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа має намір посилити санкції проти Росії. Вони можуть увійти в стратегію припинення війни в Україні.
Reuters повідомляло, що радники обраного президента США Трампа тепер визнають, що на урегулювання війни в Україні піде кілька місяців або навіть більше.
Так, напередодні своєї перемоги на виборах 5 листопада Трамп десятки разів заявляв, що укладе угоду між Україною та Росією в перший же день свого перебування на посаді, якщо не раніше. Однак в кінці жовтня він ледве помітно змінив свою риторику і почав говорити, що зможе вирішити проблему війни "дуже швидко".
Трамп вважає, що без діалогу з росією угода по Україні неможлива. Він планує працювати над цим у найближчі місяці.
Президент Володимир Зеленський заявляв, що його команда вже готує зустріч з Трампом після інавгурації.
Обраний Дональдом Трампом спецпредставник з питань України та Росії Кіт Келлог заявляв, що впевнений, що Трампу вдасться запропонувати прийнятне рішення Путіну та Володимиру Зеленському "в короткостроковій перспективі".
На початку січня відбувся перенесення візиту Кіта Келлога в Україну, який планувався до початку інавгурації Дональда Трампа.
16 січня міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявляв, що Україна очікує перших офіційних контактів з новообраним президентом США Трампом після його інавгурації, оскільки сподівається на додаткові шанси для прискорення миру.